przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
54337 odwiedzin
Siedem zwycięskich projektów

Wiemy już, które projekty doczekają się całościowej lub częściowej realizacji w ramach Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego. Po podliczeniu głosów mieszkańców Sochaczewa okazało się, że w przyszłym roku uda się dokonać aż siedmiu przedsięwzięć w ramach SBO 2017.

Przypomnijmy, że pula pieniędzy w ramach SBO, to środki wydzielone z budżetu miasta, które są oddawane do dyspozycji mieszkańców. W czwartej edycji budżetu obywatelskiego do rozdysponowania było 1 150 000 zł, w tym na projekty duże 830 tys. zł i na projekty małe do 100 tys. zł (pula 320 tys. zł). To sochaczewianie zgłaszali wnioski i oddawali na nie głosy. Wskazywać swoich faworytów mogli między 30 września i 14 października. Do wyboru były 23 propozycje. Głosowanie odbyło się dwutorowo. Posiadacze profilu zaufanego mogli zagłosować internetowo na platformie ePUAP. Zdecydowana większość wybrała jednak tradycyjną, papierową formę. Oddano w sumie 11 354 głosów, z czego 10 545 była ważna.  Po weryfikacji odrzucono 809 głosów. Najczęstszymi powodem ich unieważnienia było podanie miejsca zamieszkania poza Sochaczewem i zaznaczenie na karcie więcej niż dwóch projektów.

Dzięki podziałowi puli SBO na projekty małe i duże, po podliczeniu głosów okazało się, że w przyszłym roku zostanie, w całości lub częściowo, zrealizowanych aż siedem propozycji. Odbędzie się remont łazienek w Zespole Szkół w Sochaczewie oraz budowa parkingu przed tą placówką. Na wspólnym terenie Gimnazjum nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 3 rozpocznie się budowa boiska wielofunkcyjnego. Dodatkowo w miejskiej „trójce” kontynuowany będzie remont pomieszczeń sanitarnych na I i II piętrze w starej części budynku szkoły. Na terenie MOSiR w Chodakowie przy ul. Chopina powstanie boisko do siatkówki plażowej. Dwa sochaczewskie stadiony zyskają elektroniczne tablice wyników. Ponadto w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą odbędą się spotkania Klubu dla Rodzin „Wesoła Chata”.

Kolejna chodakowska mobilizacja

Podobnie jak w poprzednich edycjach budżetu obywatelskiego, tak i w tym roku, w gronie zwycięzców znalazł się Zespół Szkół w Sochaczewie. Społeczność szkolna kolejny raz zmobilizowała się i uzyskała wystarczające poparcie potrzebne do realizacji proponowanych pomysłów.

Największą liczbę głosów zdobył projekt zakładający remont szkolnych łazienek w tej placówce. Zagłosowało na niego blisko 1400 mieszkańców Sochaczewa. Obecna, stara instalacja kanalizacyjna jest niedrożna, co daje się we znaki szczególnie w czasie opadów atmosferycznych. Według założeń wnioskodawcy remont polegać będzie na całkowitej rozbiórce istniejących łazienek (parter i piętro) i zastąpieniu ich kabinami systemowymi (po pięć sztuk na każdej kondygnacji), wymianie białego montażu, rur w pionach aż do studzienek kanalizacyjnych, ułożeniu terakoty i glazury, wymianie drzwi wejściowych.

Równie wysokie poparcie (1381 głosów) uzyskał projekt budowy parkingu przy chodakowskiej szkole. Wstępnie założono, że projekt pochłonie 430 tys. zł, warto jednak zastrzec, że podobnie jak w przypadku innych przedsięwzięć SBO ostateczny koszt inwestycji będzie znany dopiero po rozstrzygnięciu przetargu, który zostanie ogłoszony w przyszłym roku.

Miejsce, w którym będzie rozbudowany parking ma powierzchnię 800 mkw. W ramach planowanego przedsięwzięcia planowane jest ułożenie kostki brukowej i połączenie nowego parkingu z istniejącym chodnikiem przy budynku szkoły. Projekt zakłada również budowę 60 stanowisk na rowery oraz postawienie ogrodzenia z bramą oddzielającą parking od szkolnego boiska.

Triumf szkół przy ul. Hanki Sawickiej

Drugim dużym projektem, który doczeka się realizacji będzie budowa boiska wielofunkcyjnego przy Gimnazjum nr 1 i Szkole Podstawowej nr 3. Przedsięwzięcie to, jako projekt duży, pod względem liczby zdobytych głosów, uplasowało się na drugim miejscu. Oznacza to, że z puli SBO na jego realizację w 2017 roku przypadnie 400 tys. zł. To jednak zbyt mało na kompleksowe przeprowadzenie tej inwestycji. Dlatego radni miejscy, na sesji która odbyła się 14 listopada, zdecydowali o „etapowaniu” przedsięwzięcia. Inwestycja została wpisana do Wieloletniej Prognozy Finansowej. W przyszłym roku na ten cel przeznaczonych zostanie 400 tys. zł, natomiast w 2018 roku ratusz dołoży kolejne 800 tys. zł na dokończenie zadania inwestycyjnego.

Projekt zakłada budowę boiska wielofunkcyjnego, które będzie zlokalizowane na przestrzeni o wymiarach 65,5m x 107m. W ramach kompleksu powstanie boisko do piłki ręcznej o wymiarach 44m x 32m (pole gry 40m x 20m), oraz dwa boiska do koszykówki o wymiarach 28m x 15m. Wokół placów gry przebiegać będzie 300-metrowa, trzytorowa bieżnia z nawierzchnią poliuretanową oraz skocznia do skoków w dal. Kompleks sportowo-rekreacyjny ma zostać też dodatkowo oświetlony.

Boisko to nie jedyny zwycięski projekt, z którego będą korzystać uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3. W ramach ubiegłorocznej edycji SBO, w minione wakacje, wymieniono część sieci wodno-kanalizacyjnej, wykonano też remont łazienki na parterze. Pozostałe łazienki wciąż jednak czekają, dlatego rodzice wychowanków „trójki” ponownie wzięli sprawy w swoje ręce i dzięki 385 oddanym głosom na projekt modernizacji łazienek na I i II piętrze w starej części budynku szkoły przedsięwzięcie to będzie kontynuowane w najbliższe wakacje.

Dla sportowców i dla rodzin

Budowa boiska do siatkówki plażowej w Chodakowie, najmniejszy z małych projektów. Na jego wykonanie potrzeba 16 tys. zł. Pomysł zdobył blisko 600 głosów. Plac gry powstanie na terenie MOSiR przy ul. Chopina. W tym miejscu znajduje się już jedno boisko do siatkówki plażowej, jednak rosnąca popularność tej dyscypliny sportowej w okresie letnim oraz ilość zawodników biorących udział w rozgrywanych tam turniejach zrodziła potrzebę budowy jeszcze jednego obiektu.

Kolejne przedsięwzięcie z pewnością zwiększy prestiż i funkcjonalność dwóch sochaczewskich stadionów, przy ul. Warszawskiej 80 i Chopina 101. Za 100 tysięcy złotych ratusz zakupi i zleci montaż dwóch elektronicznych tablic wyników, które będą służyć klubom sportowym Bzury Chodaków, rugbistom i piłkarzom Orkana Sochaczew oraz innym zawodnikom korzystającym z obiektów MOSiR. Dzięki urządzeniom kibice podczas meczów będą na bieżąco widzieli wynik spotkania.

Ostatnim z projektów, który doczeka się częściowej realizacji, będą rodzinne spotkania Klubu „Wesoła Chata”. W siedzibie Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą spotkają się kobiety w ciąży oraz rodzice z dziećmi od 0 do 6 lat. Społeczny projekt ma na celu wymianę doświadczeń, zdobywanie wiedzy, pomoc w dostępie do specjalistów i okazją do integracji młodych rodziców.

Maciej Frankowski "Ziemia Sochaczewska"

A A A
22.11.2016
godz.14:12
 
kontakt